MENU

Kardynał Wyszyński

Kardynał Wyszyński Wydawnictwo Świat Książki 2009

„Znana anegdota głosi, że Matka Boska objawiła się Janowi Styce, mówiąc: „Ty mnie nie maluj na klęczkach, ty mnie maluj dobrze”. Kardynał Stefan Wyszyński nie miał powodu, by wystąpić z podobnym apelem do Ewy K. Czaczkowskiej, gdy pisała jego biografię. Przedstawienie życia kardynała Stefana Wyszyńskiego, jednego z najwybitniejszych Polaków, do tego kandydata na ołtarze, grozić może popadnięciem w patos i hagiograficznymi pokusami. Te niebezpieczeństwa nasza redakcyjna koleżanka z daleka ominęła. Co więcej, dała czytelnikowi pełną napięcia, czasem dramatyczną opowieść. Nie jest to tylko zasługą życia prymasa Wyszyńskiego, lecz także wynikiem daru narracji autorki. To bardzo rzadkie zjawisko w polskiej biografistyce”.Tomasz Stańczyk, http://www.rp.pl/artykul/281402.html?print=tak


„Publikacja nie jest jednostronną hagiografią, lecz pokazuje Prymasa Tysiąclecia z krwi i kości, który doświadcza dylematów. Autorka nie ucieka od tematów trudnych, jak konflikty z niektórymi zakonami, biskupami, czy różnice zdań z dyplomacją watykańską”.
Bogumił Łoziński, Tekst/historia/527661, Nieznane-fakty-z-zycia-prymasa-tysiaclecia.html

„Jestem pod wrażeniem pracy, jaką Ewa K. Czaczkowska włożyła w stworzenie tej książki. Zapoznanie się z tak dużą ilością materiałów i przekucie jej w coś zupełnie nowego jest godne podziwu. Nie ulega wątpliwości, że poznajemy Kardynała Stefana Wyszyńskiego z tak wielu stron, że nierozumienie go staje się trudne. Ukazanie rzeczywistości, z jaką musiał się zmagać, i uwzględnienie kontekstu kulturowego wraz z obrazem politycznych przemian to ciężkie zadanie, jednak, jak widzimy, całkowicie wykonalne. Dobrze jest zapoznać się z tą pozycją. O ludziach, którzy tak znacząco wpisali się w nasze dzieje współczesne, powinno się pamiętać zarówno ze względów historycznych, jak i religijnych. Na pewno jest to doskonały materiał do odkrycia, jak jeden człowiek może zrobić tak wiele, dla tak wielu. Jak hart ducha i odwaga jednostki przyczynia się do zmieniania świata. Zdecydowanie polecam”.
Katarzyna „Kiriana” Suś, http://www.literatura.gildia.pl/tworcy/ewa_k_czaczkowska/kardynal_wyszynski/recenzja